7 Ocak 2009 Çarşamba

İngiliz gazetecinin saç baş yolduran vahşet isyanı!

İsrail'in Filistin'in Gazze Şeridi'nde başlattığı katliam kampanyası devam ederken, bu kampanyaya sessiz kalan ya da destekleyen Batılılara en ağır eleştiriyi İngiliz The Independent gazetesinden Robert Fisk yaptı.

İSRAİL, KURULDUĞUNDAN BERİ KATLİAM YAPIYOR

Türkiye'de bile bazı gazeteler İsrail'in katliam kampanyasında HAMAS'ı suçlarken, The Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı yazarı Robert Fisk, bugünkü makalesinde İsrail ve Batı'ya ağır eleştirilerde bulundu. “Batı'den neden bu kadar çok nefret ediyorlar, bunu kendimize soracağız” başlığı taşıyan makalesinde Fisk, İsrail'in kuruluşundan beri çoğunluğu kadın ve çocuklar olan katliamlar yaptığını, önceki günkü katliamının da şaşırtıcı olmadığını belirtti.

İSRAİL'İN CİNAYETLERİNİ SIRALADI

İsrail'in 1982'de Lübnan'da çoğunluğu kadın ve çocuk olan 17 bin 500 sivili katlettiğini, Sabra ve Şatilla da 1700 sivili 1996'da Kana katliamında 106 sivili katlettiğini belirten Fisk, 2006 yılında Lübnan'da bin kişinin yine İsrail tarafından katledildiğine dikkat çekti.

BATILI LİDERLER İSRAİL'İN YALANINI TEKRARLIYOR

Batılı liderlerin ve gazetecilerin İsrail'in sivilleri vurmaktan kaçındığına dair yalanını tekrarladığına vurgu yapan İngiliz gazeteci, “Ateşkesten kaçınmak için bu yalanı tekrarlayan tüm devlet başkanları ve başbakanların kasabın dün akıttığı kana ortaktır. Eğer George Bush 48 saat önce ateşkes için bastırsaydı, kadın, çocuk ve yaşlı 40 kişi bugün yaşıyor olurdu” dedi.

EĞER HAMAS İŞLESEYDİ BU CİNAYETİ…

Dünkü olayın utanç ötesi bir şey olduğunu yazan Fisk, “Bu katliam savaş suçu olarak görülemez mi? Eğer bu katliam HAMAS tarafından yapılsaydı, hiç kuşkusuz bunu savaş suçu ilan ederdik. İSrail, Gazze'de bizim için, Batı değerleri için, bizim güvenliğimiz için savaştığını söylüyor. Eğer öyleyse o zaman bizler de Gazze'de yaşanan katliamın işbirlikçileriyiz”

İSRAİL'İ ELEŞTİRENLERE ‘ANTİ-SEMİT' SUÇLAMASI

İsrail'in katlettiği hiçbir sivil için özür dilemediğini, bu hareketini eleştirenleri de ‘Anti-Semitik' ilan ettiğine dikkat çeken Robert Fisk, “12 yıl önce İsrail bir ambulansı vurmuş ve kadın ve çocukları katletmişti. Bize de ‘içinde Hizbullah militanı vardı' diye yalan söylemişti. Bu olayın doğru olmadığını kendim araştırdım. ŞU anda yine İsrail'in skandal uydurmalarını duyuyoruz. HAMAS'ın BM okulunda olduğu da bir yalan” dedi.

ATEŞKESİ İSRAİL BOZDU

Ateşkes'in HAMAS tarafından değil İsrail tarafından ihlal ettiğini de belirten The Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu uzmanı Fisk, “Bizim liderlerimiz öf pöf yapıp bize ateşkesin HAMAS tarafından bozulduğunu söylüyorlar. Gerçekte ise İsrail bozdu. 4 Kasım'da İsrail Gazze'de 6 Filistinli'yi öldürdü. Yine 17 Kasım'da İsrail bombardımanında 4 Filistin öldürüldü. 10 yılda İsrail'in 20 vatandaşı öldü. Ancak bir hafta içerisinde 600 Filistinli katledildi. Deir Yassin katliamından bu yana Filistinlilere uygulanan katliam sonucu bugünkü İsrail kuruldu. Şimdi bu katliamlardan sonra bir Arap kızgınlığını bize yönelttiğinde, bizler ‘Bunun bizimle ilgisi yok. Bizden niye nefret ediyorlar' diyeceğiz. Cevabı bilmediğimizi söylemeyelim” ifadelerini kullandı.
(habervaktim.com/ÖZEL)