23 Eylül 2008 Salı

Bayramda SMS çılgınlığı ve bilinçsiz Müslümanlar !

Yaklaşık bir aydır, Türkiye'deyim.Ne yalan mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmıyorum..
Bu ülkede ilk göze çarpan şey, insana saygının olmayışı gerçeğidir..Sonra sevgisi törpülenmiş, asabi, hoyrat ve kural tanımaz insanların çoğunluk hegemonyası.
Çarşılar pazarlar insan kaynıyor, ne kalabalığız.Şimdi burada da bankalar kredi verdiği için sokaklarda, caddelerde araba sayısında gözle görülür artış var.
Bisiklete binmeyi severim ama bu şehirde yada ülkede galiba, bisikletleri ''araç'' olarak görmüyorlar!Yok saydıklarından her an bir kaza riski var.
Geçen seneye göre Ramazan ayına hürmet azalmış. Sigarayı açıktan içenlere, açık lokantalar ve kapı önünde dönercilerin et kokusu eklenmiş. Amerikan'ın yada batının para kazanma hırsı temelini sağlam atmışa benzer.
Elektrik ve sular habersiz kesilir (Avusturya'da hiç kesilmez, kesileceksce günler öncesinden bildirilir).Geçen sağanak yağmur yağdı, alt katları odunlukları su bastı ve ortalık lağım kokusu ile şenlendi.
Bir de bakıyorum, herkes son model cep telefonlarının tiryakisi olmuş. Cep telefonu marketleri daha da çoğalmış.Sanırsınız insanlar yemiyor, içmiyor kontörle beslendikleri için bu kadar çok telefon market açılmış..
Avusturya ile kıyaslanınca halkın nasılda büyük meblağ ile iletişim kurduğunu, (kazıklandığını demessem içime sinmeyecek) kampanyaların bile tilki kurnazlığı ile hep insanımızın cebinden götürme amaçlı olduğunu farketememek imkansız.
Müslümanalar olarak 4 kandil 2 bayramımız var, buna bir de yılbaşı ekleyin. Her bir ferdin ortalama 10 sms attığını varsayarsak, onlardan da kendisine geleneleri toplayın karşılık olarak.Bunu da Türkiye nüfusunu ortalaması ve Avrupa ve topyekun İslam dünyası olarak hesaba vurunuz! Ortaya inanılmaz bir israfın, inanılmaz bir kazancın çıktığını ve Müslümanaların kaş yapayım derken nasılda göz oyduğunu görebilirsiniz!
Güya Allah rızasını gözeterek kandil tebrik ediyor.Bu öyle bir noktaya geldiki, bazı çevrelerde handiyse bir ibadet gibi algılanmaya başlandı. Kandil gecesi, eline alırsın cep telefonunu, en süslü, en alımlı, en renkli smsi yazarsın yada sana geleni sen de başkalarına gönderirsin, işte geceyi ihya ettin gitti..Oysa Allah rızası için yola çıkarken, bu israfımızla; bu belkide dünya ölçeğinde İslam'a zıt yada alerjisi olan diyelim telefon şirketlerinin kasasını şişirmekle Allah Tealayı gazaplandırmış olabileceğimiz neden aklımıza gelmiyor?
İşte geçen yıldan sakladığım bir haber: Bayramda sms çılgınlığı
Bayramın sadece birinci günü cep telefonu aboneleri birbirlerine 200 milyon adet bayram tebrik mesajı attı. Operatörler bu mesajlardan 24 milyon dolar kazanarak bayram etti.İletişim teknolojilerinin gelişmesi ve cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, bayram kartları yerini cep telefonu mesajlarına bıraktı. 70 milyonluk Türkiye'de bulunan 60 milyon cep telefonu hattından, bayram ve özel günlerde abonelerin birbirlerine gönderdikleri SMS (cep telefonu mesajları) sayısı 200 milyon gibi rekor bir sayıya ulaştı. Bunun için abonelerin ödedikleri toplam tutar ise 24 milyon doları buldu. Normal günlerde abonelerin yolladığı SMS sayısı ise 45 ile 60 milyon adet arasında değişiyor. Bunun için ödenen tutar da günlük 5.4 milyon dolardan başlayarak, 7.2 milyon dolara kadar yükselebiliyor.
GÜNDE 4 MESAJ ATIYORUZ Türkiye'de 1987 yılında kurulan ve 1994 yılından beri telekomünikasyon piyasasında bulunan iletişim şirketi Teleses'in Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli, bayramlarda ve özel günlerde yaşanan SMS trafiği ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.Uzelli, “Yaklaşık SMS fiyatı 0,12 dolar olarak düşünülürse, bu yıllık 2,2 milyar dolarlık bir pazara tekabül ediyor. Yani Türkiye, Dünya SMS pazarının yaklaşık yüzde 4,2'sini oluşturuyor. Bu sonuçlara göre Türk halkı mesajlaşmayı çok sevdi diyebiliriz" şeklinde konuştu. Türkiye'de cep telefonu kullanıcılarının yüzde 26'sının günde ortalama 2-4 SMS attığını vurgulayan Uzelli, "30 yaş altı gençlerin yüzde 88'i en az günde 1 SMS atıyor.Dolayısıyla kişi başına telefonla SMS atma oranımız dünya ortalamasının üzerinde bir performans gösteriyor. Üstelik Türkiye'de diğer ülkelere göre SMS pahalı bir hizmet. Ülkemizde sadece Turkcell aboneleri günlük ortalama 25 ile 30 milyon arasında SMS atıyor. Bu sayı bayram ve özel günlerde ise günde 100 milyon adete ulaşıyor” dedi.

Ortalama bayramın yalnızca ilk günü 24 milyon dolarmış.Biz bunu 20 milyona indirelim artan nüfusa rağmen ve 20 çarpı 6 eşittir 120 milyon dolar Türkiye müslümanlarının bir yılda ödedikleri sms parası.120 milyon dolar kimlerin kasasına giriyor ve Müslümanlar bu paraları nasıl hayırlı bir işte kullanabilirlerdi, neler yapabilirlerdi onu siz hesaplayın.Yine bu rakamı İslam alemini baz alarak düşündüğümüzde, soru şu : Allah Müslümanların bu bilinçsiz kandil bayram kutlamasından razı mıdır yada gazap mı etmektedir?
Hiç mi sms göndermeyelim diye sorulabilir.Ancak İslami yaşamdan uzak, kandil bayram bilmez bir tanıdığımıza hatırlatma adına belki..
Bu vesile ile buraya yolu düşen/düşmeyen tüm Müslümanların mübarek Ramazan-ı Şerif bayramlarını tebrik ederim. İnşaallah bayrama günahlardan arınmış, va'd edilen sevapları kazanmış olarak varmış olma dua ve temennisi ile..