17 Mart 2009 Salı

Yeni evlat edinme yasası üzerine..


Seçim atmosferine girildiği için Darwinizm ve evlat edinme konuları da basında pek üzerinde durulmayan konular arasında kayboldu.

Evlat edinmenin İslami hükmüne girmeksizin ve lafı fazla uzatmaksızın yeni kanunun sakıncaları üzerinde ne kadar durulsa azdır..

Başta Amerika olmak üzere, kendi öz çocuklarına işkence yapan yada Avusturya örneğinde olduğu gibi cinsel istismarın en ağırını yapan sapık insanların olduğu bir dünyada; evlatlık verilen çocuğu 1 yıl izlemek ne derece sağlıklı sonuca götürecektir ve bu hakkıyla takibi yapılabilir mi bu ülkede..Takip edilse ne olacak, temelden yanlış bir yasa.
Ayrıca yasada din gibi çok önemli faktörden hiç söz edilmemesine ne demeli ? Hükümetin Bakanı Nimet Çubukçu çocuk istismarı konusundaki hassasiyetiyle tanınan biri olarak, kendisinden bekleneni yapamamıştır.

Üzülerek gördüğüm bu yasanın pek çok olumsuzluklarını sıralamaksızın korkunç bir yanlışa imza atıldığını belirterek ilgili haberi vereyim:

Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşlarından veya yurt dışında yaşayan TC vatandaşlarından oturma izin belgesi ve küçüğün kabul eden ülkeye girmesine ve orada sürekli ikámetine izin verildiğine veya verileceğine dair belge de gerekecek.

Tüzüğe göre, şartlara uyan yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den evlat edinebilecek. Yeni tüzüğün, evlat edinmede getirdiği şartlardan bazıları şöyle: